Jak zvládnout dlouhodobou a náročnou péči
Název projektu: Jak zvládnout dlouhodobou a náročnou péči
Donátoři: ESF OPZ, MPSV
Reg.číslo: CZ.03.2.60/0.0/0.0/18_088/0010614
Doba realizace: 1. 9. 2019–28. 2. 2022
Projekt byl prodloužen do termínu 31. 5. 2022. Prodloužení termínu realizace reflektuje prostup CS projektu podpořenou službou – předpokládané ukončení podpory CS projektu bylo stanoveno na měsíc březen. S ohledem na fakt, že podpora CS projektu ve většině případů nepřesahovala hranici bagatelní podpory, byli vytipováni 2 zástupci CS projektu (klienti), kteří podpořenou službu využívali ve vyšší intenzitě. U těchto zástupců CS projektu bylo předpokládáno přesažení hranice bagatelní podpory v březnu roku 2022 a následné ukončení podpory v rámci projektu. Podpora těchto 2 osob a dalších podpořených osob byla následně vyhodnocena a nyní slouží jako vstupní podklad pro závěrečnou evaluační zprávu. Tímto krokem chceme zajistit kvalitnější zpracování závěrečné evaluační zprávy díky vyššímu počtu respondentů – statistických dat.
O projektu
Hlavním cílem je zlepšit psychický, fyzický a sociální stav cílové skupiny (CS) tedy rodičů nebo osob pečujících o hendikepované dítě či osobu závislou. V rámci prvních 3 setkání na psychoterapii odhalíme nejslabší složku konkrétní osoby (CS) a jejím posílením docílíme zlepšení celkového stavu, což povede např. k posílení sebevědomí. To povede ke zlepšení rodinného stavu v oblasti, kterou pečující osoba řeší (např. pokud při vstupu do projektu má bytové problémy, očekáváme, že je začne řešit nebo je vyřeší, přestěhuje se do vhodnějšího bytu) apod. Jedná se o individuální dopady, dle každé zapojené osoby z CS. Pro každého z CS je klíčový jiný problém, má jinak nastavené priority. Proto se jedná o práci na individuální úrovni, která CS může nejvíce prospět.
Projekt se zaměřuje na zlepšení psychického, fyzického a sociálního stavu pečujících prostřednictvím terapeutického nástroje Snoezelen, realizací svépomocných skupin, edukací CS. Významné je zapojení peer konzultantů do přímé práce s CS při case managementu a na svépomocných skupinách. Bude zajištěna kvalifikovaná péče o osoby s hendikepem. Naplnění cílů zajistí formativní evaluace. Projekt podpoří 50 osob.
Aktivity projektu
Realizaci této aktivity zajistí koordinátor projektu ve spolupráci s garantem. Každý z účastníků projektu projde vstupním setkáním s Koordinátorem CS. Ten během cca dvouhodinového setkání vyplní s CS dotazník (viz KA2, který připraví Garant projektu), podepíší smlouvu o zapojení do projektu, jejíž součástí bude GDPR, popis hendikepu osoby závislé na péči kvůli péči v KA6 apod. Na tvorbu smlouvy o zapojení CS do projektu na míru našim potřebám žádáme o zapojení právníka (ve službách) a ke konzultacím, které se při realizaci projektu vyskytnou (např. odpovědnost při péči o osobu závislou v KA6). Výsledkem vstupního setkání bude motivace CS zapojit se do aktivit projektu, plán zapojení (např. souběh dvou či více aktivit), domluvené termíny, kdy se CS zúčastní motivačního rozhovoru s Garantem v KA2 nebo kdy nastoupí do svépomocné skupiny apod.
V rámci této aktivity bude garantem, metodikem a koordinátorem projektu zajištěna činnost a provoz Ambulantního Snoezelen 5 dní v týdnu v rozsahu 2-3 hod dle potřeb osob CS. Ambulantní Snoezelen je speciálně vybavený prostor, který v ČR doposud nebyl využit této představené podobě. Snoezelen se využívá jako terapeutický nástroj, který maximálně relaxuje a uvolňuje tělesnou i duševní stránku klienta (více o jeho přínosech a využití. V projektu je určen jako nástroj pro odlehčení pečujícím osobám s cílem zlepšit jejich fyzický, psychický a sociální stav. Nejdříve CS projde vstupním setkáním s Koordinátorem CS (viz KA1). Dále následuje v této aktivitě motivační setkání s Garantem, kde si CS nastaví priority řešení situace, která jí nejvíce tíží (dojde k zacílení na konkrétní složku viz cíl projektu). Po motivačním setkání CS absolvuje potřebný počet hodin terapie, které již povede proškolený Metodik, na základě informací Garanta projektu. Terapie bude probíhat na míru každému z CS. Někdo k uvolnění a relaxaci potřebuje určité barvy, hudbu, zvuky, teplotu či naopak ticho (to vše dokáže Snoezelen místnost přizpůsobit každému na míru). V rámci spolupráce může dojít k případným dalším doporučením vedoucím ke zlepšení stavu CS. Po ukončení terapie se CS setká s Garantem projektu na vyhodnocovacím setkání, kde dojde k celkovému zhodnocení stavu CS a srovnání její zpětné vazby se zápisy a vývojem posunu parametrů v průběhu terapie, které zaznamenává Metodik.
Prostřednictvím aktivity, kterou zajisti odborní lektoři, chceme edukovat CS především v oblasti speciální výživy, kterou většina osob závislých na péči jiné osoby nezbytně potřebuje. Většina hendikepů je spojena s užíváním speciálních léků, alergiemi na určité potraviny, omezenou schopností vstřebávat živiny, přijímat potravu v určité konzistenci a formě, přijímat potřebné množství energie v určité formě z důvodu vysoké energetické náročnosti kompenzačních pohybů. To vše se musí každý z CS naučit právě ve specificích hendikepu osoby, o kterou pečuje. Kurzy budou krátké, aby se jich mohla CS zúčastnit. O jejich realizaci bude v průběhu projektu informována CS na webových stránkách a při spolupráci s koordinátorem projektu kdy doporučení vycházejí z aktuální situace CS. Garant zajišťuje kvalitu probíraných témat a sám se do některých témat lektorsky zapojuje.
Současně budou pro CS realizovány dvouhodinové přednášky na tato témata:
- Rozvoj psychomotoriky – jak dohnat psychomotorický vývoj (např. některé děti se v pěti letech chovají jako dvouleté)
- Rozvoj kognice a kognitivní trénink – jak rozvíjet myšlení dítěte s hendikepem, a trénovat myšlení (slovní fotbal, myšlení, kontext, jak dospět k závěru)
- Funkční poruchy mozku – všechna dys onemocnění, integrace primárních reflexů – rodiče se naučí metodu práce s dětmi, aby onemocnění pominulo. Jedná se o jednu metodu, která obsahuje baterii cviků podle specifik postižení.
- Kinestetika – cvičení na páteř – jak manipulovat, přenášet či polohovat osobu s hendikepem tak, abych si sám nezničil své zdraví
V rámci této aktivity chceme do projektu zapojit 4 peer konzultanty, což jsou autentické osoby, které buď ukončili péči nebo chtějí předávat získané zkušenosti i v době péče. Zapojení peerů je důležitý motivační faktor pro CS. Bude se jednat o lidi, kteří jsou pozitivní, jsou emočně vyrovnaní a budou tak na CS působit pozitivně a motivačně. CS uvidí, že je možné fungovat i při péči o závislou osobu. Poradenství v oblasti case managementu, tedy využití návazných služeb, které CS mohou pomoci při péči a odlehčení, podpora při vyplňování dokumentů ohledně mobility, příspěvků, v rámci pojišťoven, rady ohledně kompenzačních pomůcek (např. v číselnících zdravotních pojišťoven jsou jednotlivé pomůcky bez komentáře a nezkušený člověk neví, jaké může zaškrtnout), rady při specifické léčbě (např. při péči o děti se salivací je třeba opakovat postupy každý den a jednou za tři týdny je třeba léčbu obnovit, jedná se o specifické postupy, které se pečující osoby nemusejí běžně dozvědět) apod. Pozici peer konzultantů mohou zastávat taktéž metodik a garant projektu.
Při spolupráci s CS bude průběžně v rámci této aktivity realizována svépomocná skupina pro pečující osoby, ve skupině počítáme cca 4 až 8 osob. Přítomen bude Metodik projektu, který bude vytvářet bezpečné zázemí pro všechny zúčastněné. V případě, že to bude vhodné, bude také zapojen peer konzultant. Témata setkávání budou volná, vyplynou vždy z diskuze CS, jejich vlastních potřeb, budou se vyvíjet v čase. Předpokládáme výměnu zkušeností s péčí, s finanční podporou (např. příspěvky na mobilitu, kompenzační pomůcky apod.), dále výměnu pomůcek, které již pečující osoby např. nepotřebují. Smyslem svépomocných skupin je vytvoření bezpečné skupiny lidí se stejným či podobným osudem, zátěží, kde mohou sdílet své zkušenosti s tím, že jim ostatní rozumí, protože mají podobně těžký život zatížený trvalou péčí. Svépomocné skupiny budou trvat vždy 5 měsíců, a to z důvodu vytvoření bezpečného prostředí, do kterého není možné, aby průběžně nastupovali další zájemci z CS. Tím by se bezpečnost a sounáležitost skupiny pravidelně narušovala. Zpětnou vazbu CS o tom, jak aktivita pomohla zajistíme dotazníky pro CS v každém běhu skupiny.
Aby bylo možné podpořit cílovou skupinu pečujících osob o osobu závislou, bylo nezbytné nabídnout CS současně hlídání osob závislých v době přítomnosti CS na programu. Toto zajistíme prostřednictvím realizace této aktivity. Hlídání bude realizováno ve speciálně vybavené místnosti kompenzačními pomůckami, pomůckami na polohování, stimulaci hendikepovaných osob. Péči o závislé osoby budou zajišťovat 2 pracovníci, proškolení právě pro oblast péče o osoby s hendikepem. Pravidelnou odbornou podporou pracovníkům zajišťujícím péči bude zajišťovat jak Metodik, tak Garant projektu. S Koordinátorem CS budou domlouvat termíny hlídání osob závislých, stejně jako koordinaci s dalšími pečujícími osobami v době, kdy bude probíhat skupinový program.
V průběhu realizace projektu bude probíhat v rámci této aktivity formativní evaluace, jejímž cílem je zajistit, že realizací aktivit projektu dojde k naplnění stanovených cílů projektu. Hodnocením bude zaznamenaná změna vlivem aktivit projektu na cílovou skupinu neformálních pečujících osob o osobu závislou, a to u aktivity 2 Ambulantní Snoezelen, 3 Edukace, 4 Case management a 5 Realizace svépomocných skupin. Z obsahového hlediska se evaluace zaměří na posouzení konkrétních přínosů a změn aktivit pro cílovou skupinu.
O projektu - leták
pdf ke stažení
Plakát projektu
pdf ke stažení
Ambulantní SNOEZELEN
pdf ke stažení
Tiskové zprávy
Aktualizováno
Fotogalerie
Aktualizováno
Zajímavé odkazy, související články apod.
Aktualizováno
Kontakty
Mgr. Renáta Filatová, garant projektu
ISNA-MSE, z.s.
Dolní 3034/101, 700 30 Ostrava
Mobil: +420608774862
E-mail: rfilatova@isna-mse.cz
Mgr. Helena Blechová, koordinátor a metodik projektu
ISNA MSE, z.s.
Dolní 3034/101, 700 30 Ostrava
Mobil: +420774490979
E-mail: hblechova@isna-mse.cz